Сфера зайнятості продовжує адаптовуватися до викликів воєнного стану через підвищення ефективності активних програм та доступності послуг, котрі надає.

      Цьогоріч почали діяти фінансові механізми підтримки роботодавців, спрямовані на активізацію ринку праці та зростання зайнятості серед населення. Відповідно до активних програм зайнятості, роботодавці отримуватимуть певні пільги за працевлаштування окремих категорій осіб.

      Кабінет Міністрів України постановою від 10 лютого 2023 р. № 124 затвердив новий порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних. Зокрема, передбачено надання роботодавцям таких компенсацій:

1) Компенсація фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску надається за працевлаштування роботодавцем строком не менше ніж на 2 роки за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних з числа осіб, які мають додаткові гарантії у працевлаштуванні та перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць:

- один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дитину (дітей) віком до шести років, або виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років чи дитину з інвалідністю; або утримує без одного з подружжя особу з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) та/або особу з інвалідністю I групи (незалежно від причини інвалідності);

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

- особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;

- особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

- особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;

- особи, стосовно яких згідно із законодавством встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.

- зареєстровані безробітні, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад шість місяців.

      Загальна тривалість виплати компенсації становить 12 місяців за кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного впродовж наступних двох років.

2) Компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати виплачується за працевлаштування роботодавцем за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на один рік осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць, і належать до таких категорій:

- особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років;

- особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;

- учасники бойових дій.

      Загальна тривалість виплати компенсації становить 6 місяців, за кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного, впродовж наступного року.

3)  50% мінімальної заробітної плати за відповідну особу за місяць, якщо роботодавець за направленням центру зайнятості працевлаштовує зареєстрованого безробітного із числа осіб:

- віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;

- віком до 35 років – на перше робоче місце;

- звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після звільнення.

      Загальна тривалість виплати компенсації становить не більше 6 місяців, за кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного, за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати у два рази.

      Детальніше за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/storinka/kompensaciya-za-pracevlashtuvannya-zareyestrovanyh-bezrobitnyh

4)   Крім того, у 2023 році продовжує діяти програма виплати роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.

      Відповідно до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 р., № 331, компенсація витрат надається у розмірі 6700 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування особи.

      Детальніше за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/storinka/kompensaciya-robotodavcyam-za-vpo

5)   Ваучер – це документ, який видається одноразово та дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

      Основна мета видачі ваучера - підвищення конкурентоспроможності та розширення можливостей для працевлаштування.

      Навчатися за ваучером можна за 70 професіями та спеціальностями (https://www.dcz.gov.ua/publikaciya/perelik-profesiy-specialnostey-dlya-avchannya-za-yakymy-mozhe-buty-vydanyy-vaucher), зокрема у сфері ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування, самостійно обравши професію або спеціальність, заклад освіти у межах України та форму навчання: стаціонарну, заочну чи дистанційну.

      Право на отримання ваучера мають:

- особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення ними пенсійного віку;

- особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України при звільнені за певних умов;

- особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, до досягнення ними пенсійного віку;

- внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;

- особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;

- особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

- особи, які у період дії воєнного стану в Україні або окремих її територіях отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій.

      Усі бажаючі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні.

      Вартість ваучера – не більше 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а це 26 840 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець, або особа доплачує самостійно. Звернутись за послугою можна до найближчого центру зайнятості

      Більш детально за посиланням : https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery

      У 2022 році служба зайнятості спільно з Міністерством економіки України та провідними українськими сайтами з пошуку роботи (Work.ua, robota.ua, novarobota.ua, PidBir, grc.ua, Jooble) створила “Єдиний портал вакансій” (https://jobportal.dcz.gov.ua)

      Запроваджено програму «Власна справа» (https://www.dcz.gov.ua/storinka/mikrogranty) в рамках урядового проєкту єРобота. Завдяки програмі громадяни можуть отримати мікрогранти до 250 тис. грн на створення нового або розвиток вже діючого бізнесу, яка продовжує діяти й у цьому році.

      У 2023 році пріоритетними напрямками в роботі служби зайнятості також є:

- професійне навчання ветеранів війни – учасників бойових дій на короткотермінових курсах в ЦПТО ДСЗ;

- залучення безробітних до «Армії відновлення» (https://www.dcz.gov.ua/storinka/suspilno-korysni-roboty), шляхом організації суспільно-корисних робіт за кошти Фонду загальнообов’язкового соціального державного страхування на випадок безробіття.

      Пропонуємо розмістити інформацію щодо активних програм служби зайнятості на Ваших інформаційних ресурсах для інформування роботодавців та мешканців громади.

      Дякуємо за співпрацю щодо сприяння розвитку зайнятості на підпорядкованій території та сподіваємось на подальше співробітництво у цьому важливому питанні!

      Спільними зусиллями піднімемо економіку нашої країни!