ФОРМА АКТА обстеження умов проживання затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» (додаток 9), тому вимоги щодо його оформлення є обов’язковими для виконання, а внесення будь-яких змін до форми Акта не дозволяється. Акт оформляється на аркуші паперу формату А4.

   Акт обстеження умов проживання дитини складається спеціально уповноваженими особами для встановлення фактичних умов проживання заявника.

  АКТ ОБСТЕЖЕННЯ УМОВ проживання потрібний для вирішення будь-яких питань пов’язаних з дитиною, а саме:

- для прийняття рішення про взяття дитини-сироти аба дитини, яка позбавлена батьківського піклування на первинний облік до служби у справах дітей;

- для прийняття рішення про тимчасове влаштування дитини в сім’ю родичів або інших осіб, з якими у неї склалися близькі стосунки;

- для влаштування дитини до сімейної форми виховання ( під опіку/піклування, до дитячого будинку сімейного типу, прийомної родини або до сім’ї патронатних вихователів);

- для прийняття рішення про встановлення опіки над майном дитини-сироти та дитини, яка позбавленої батьківського піклування;

- під час виникнення та розв’язання спірних питань між батьками щодо визначення місця проживання дитини, щодо участі одного з батьків у вихованні дитини та визначення способів такої участі;

- для надання висновку про доцільність або недоцільність позбавлення батьківських прав громадян;

- усиновлення дитини;

- для надання дозволу на продаж/купівлю житлового будинку, якщо дитина є власником або має право користування;

- в ході проведення інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину з метою визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб та ін.

АКТ ОБСТЕЖЕННЯ УМОВ ПРОЖИВАННЯ повинен містити наступні відомості:

- прізвища, імена, по батькові осіб, які проводили обстеження умов проживання;

- підставу та мету обстеження;

- адресу місця обстеження;

- відомості про житло;

- умови проживання;

- умови, створені для виховання та розвитку дитини;

- прізвища, імена, по батькові, дати народження, родинний ступінь зв’язку

осіб, які проживають за місцем обстеження;

- опис стосунків і традицій в сім’ї;

- результат бесіди.

ТЕРМІН ПІДГОТОВКИ Акта обстеження умов проживання – від 3 до 10 днів після отримання заяви.

КОРОТКА ІНСТРУКЦІЯ ЩОДО ЗАПОВНЕННЯ АКТА ОБСТЕЖЕННЯ УМОВ ПРОЖИВАННЯ ДИТИНИ:

З лівої сторони верхньої частини Акта може ставитися КУТОВИЙ ШТАМП СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ (реквізити: назва служби, адреса, код ЄДРПОУ, дата та номер Акту). Дата і місце складання документа, проставлені в Акті, мають збігатися з датою та місцем заактованої події. Якщо, наприклад, комісія працювала кілька днів, то в Акті вказують останній день роботи.

У ВЕРХНІЙ ЧАСТИНІ АКТА вказуються прізвища, імена та по батькові, посади всіх членів комісії, які беруть участь в обстеженні умов проживання дитини чи одного із батьків. Членів комісії повинно бути не менше трьох осіб.

ПІДСТАВА: заява громадян, скарга про жорстоке поводження з дитиною, доручення органу опіки та піклування, подання позовної заяви до суду про позбавлення батьківських прав, їх відновлення, визначення місця проживання дитини, усиновлення дитини тощо.

МЕТА: підготовка висновку про доцільність/недоцільність позбавлення батьківських прав, можливість призначення опіки, піклування, створення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, контроль за умовами утримання та виховання дитини, інспекційне відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину тощо.

АДРЕСА МІСЦЯ, за якою здійснюється обстеження, вказується повністю (не скорочується). Наприклад: вулиця Садова, 45, село Королівка, Тлумацька міська рада територіальної громади, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область.

ВІДОМОСТІ ПРО ЖИТЛО: приватизований будинок чи квартира, кількість кімнат, наявність коридору та ванної кімнати. Також зазначаються наступні відомості та характеристика житлових приміщень: загальна площа житла, житлова площа, тип планування; загальний стан будинку чи квартири; якість ремонту; наявність і перелік комунікацій (водозабезпечення, тип опалення) тощо. Вказується наявність господарських будівель, ведення домашнього господарства, наявність худоби та птиці, наявність земельної ділянки, паїв, саду тощо.

УМОВИ ПРОЖИВАННЯ: відповідають умови загальноприйнятим нормам (чисто, затишно, відсутні неприємні запахи, тепло тощо), не відповідають загальноприйнятим нормам (брудно, не прибрано, накурено, запах алкоголю, ацетону, холодно або ін.). Описується порядок в кімнатах, порядок на кухні (наявність та чистота посуду, холодильника) та у ванній кімнаті, в якому стані підлога, вікна, стелі, меблі, електрика тощо.

УМОВИ, СТВОРЕНІ ДЛЯ ВИХОВАННЯ І РОЗВИТКУ ДИТИНИ: описується рівень задоволення індивідуальних потреб дитини: чи є у дітей (дитини) окрема кімната, місце для навчання і відпочинку, шкільне та письмове приладдя (зошити, ручки, щоденник, ранець), підручники, пізнавальні та розвивальні ігри, чи є м’які меблі, куточок школяра, шафа для зберігання особистих речей та ін.

Описується також ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД: діти чисті, доглянуті, мають необхідний одяг та взуття для будинку, відвідування навчального закладу, прогулянок. Всі речі в хорошому стані, відповідають віку дітей, наявний верхній одяг по сезону і пори року (чи навпаки)...

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ХАРЧУВАННЯМ дітей (дитини): їжа на час обстеження приготовлена, продуктами харчування діти забезпечені (чи навпаки)...

ОСОБИ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ЗА МІСЦЕМ ОБСТЕЖЕННЯ: вказується прізвище, ім’я та по батькові власника будинку, дату його народження, родинний ступінь зв’язку з дитиною (наприклад, бабуся, дідусь). Далі перераховуються всі, хто проживає в будинку і не проживає в будинку (можуть бути прописані), інші родичі або інші особи, які проживають з ними.

СТОСУНКИ, ТРАДИЦІЇ В СІМ’Ї: описується загальний стан та самопочуття дітей (дитини): під час відвідин діти (дитина) спокійні, доброзичливі, зацікавлені (байдужі) візитом сторонніх людей. Під час бесіди йдуть на контакт (соромляться), відповіді на питання повні (односкладові).

ВЗАЄМИНИ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ: (доброзичливі, відверті, щирі, чуйні, теплі, прихильні чи холодні, ворожі, нещирі, приховані, недоброзичливі). Характер відносин побудований на довірі або на образах, замкнутості. Допомагають чи ні в домашніх справах, ставлення до доручень батьків відповідальне, проявляють ініціативу (виконання обов'язків формальне, безініціативні тощо).

ВИХОВАННЯ І ОСВІТА: інформованість батьків про успіхи дитини в школі, відвідування дитиною закладу освіти, позаурочна зайнятість дитини, здійснення батьками догляду і нагляду над дитиною, контроль за виконанням домашніх завдань, виконання батьками батьківських обов'язків. Приблизний дохід сім'ї, потрібне чи не потрібне надання матеріальної чи іншої допомоги, та в якому вигляді.

РЕЗУЛЬТАТ БЕСІДИ: вказуються ознаки, що можуть свідчити про достатній рівень задоволення індивідуальних потреб дитини (або виявлені ознаки, що свідчать про неналежний рівень), відзначаються позитивні моменти (або недоліки) сімейного виховання і навчання (конфлікти в сім'ї між батьками, конфлікти з дитиною, стилі батьківського виховання) та надаються певні рекомендації (вказуються які).

ПІДПИСИ: Акт обстеження умов проживання підписується членами комісії, а також особами, чиї житлові умови перевірялися (вони мають право ознайомитися з документом).

Акт обстеження умов проживання, як правило, ЗАСВІДЧУЄТЬСЯ підписом начальника служби та печаткою служби у справах дітей територіальної громади. Акт вважається прийнятим і набуває чинності після підписання його всіма членами комісії або всіма особами, які брали участь в його складанні.

Особа, яка не погоджується зі змістом Акта, все ж таки зобов’язана його підписати з обумовленням своєї незгоди. Особливу думку члена комісії слід оформити на окремому аркуші як додаток до Акта, а у самому Акті поруч з особистим підписом слід дописати застереження, посилаючись на цей додаток.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ за викладені в Акті факти несуть посадові особи, які складали цей документ.

КІЛЬКІСТЬ примірників Акта визначається практичною потребою. Як правило, Акти оформлюють у двох примірниках, кожний із яких має бути власноруч підписаний усіма особами, які брали участь у його складанні. Перший примірник найчастіше надається заявникові, другий — в службі у справах дітей територіальної громади (підшивається до справи).